Życie węgorza

Czy każdy z nas pozwala sobie na rozmyślania nad swoim życiem? Na pewno nie. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas uzna, że nie ma czasu na takie rzeczy. Na swoich głowach mamy na ogół tyle obowiązków, że nie bardzo zastanawiamy się nad tym, jak wygląda nasze życie, jaki jest nasz sens egzystencjalny. Cieszymy się z tego co mamy i tak naprawdę staramy się trwać dalej. Czasem jednak warto pokłonić głowę nad swoim życiem…dopóki jest czas. Może dzięki temu uda nam się pewne rzeczy zrozumieć i je naprawić. Do takich rozmyślań skłonić może nas książka pt.”Ewangelia według węgorza”. Jej autorem jest Patrik Svensson.

Zagadka węgorza

Chociaż, czy to dobrze, że mówi się, iż to Svensson Patrik jest jej autorem? Tak naprawdę to wspomnienia jego ojca spisane przez syna. Patrik bardzo często występuje we wspomnieniach swojego ojca, jednak to starszy mężczyzna jest narratorem całej opowieści. To właśnie dzięki niemu mamy szansę poznać “zagadkę” węgorza. Czy ktoś nas skłaniał się kiedyś do tego, aby chociaż dłużej porozmyślać o tej rybie? Na pewno nie. Może, jeżeli ktoś jest wielkim fanem łowienia ryb, to poświęcił tej rybie kilka minut więcej ze swoich myśli. Jednak nikt na pewno nie zrobił tego w taki sposób, jaki autor prezentuje nam to w “Ewangelia według węgorza“. Patrik razem ze swoim ojcem doskonale wiedzieli, że każdy węgorz przybył z Morza Sargassowego. Prędzej, czy później każdy węgorz wróci do tego morza. Jednak w jaki sposób się to stanie? Ile czasu przeminie? Jaką drogą węgorz będzie się poruszał? Nikt nie zna tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie.

Prawda o człowieku

Mamy tutaj do czynienia z książką, która bardzo ciekawe opowiada o rybie. Jeżeli ktoś obawia się zbyt filozoficznego języka ze strony autora – niech porzuci swoje obawy. Wręcz przeciwnie – cała książka napisana jest językiem bardzo lekkim, przyjaznym. Dzięki temu czyta się ją naprawdę bardzo przyjemnie. To książka dla wszystkich ludzi. Nie tylko dla tych, którzy na co dzień zajmują się rozmyślaniami nad metafizyką i sensem ludzkiego istnienia. To książka dla ludzi kochających naturę. Jeżeli tak naprawdę przyjrzymy się tej książce, to szybko dowiemy się, że ma ona drugie dno. Nikt nie wie po co węgorz przychodzi na świat i jaki jest sens jego istnienia? A czy my wiemy po co zjawiamy się na tym świecie? Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest sens naszego istnienia? Razem z Patrikiem i jego ojcem możemy poznać prawdę o człowieku i skłonić się do cennych refleksji.

Winobranie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com